Ocean Thunder 2014-2015 to be held over four Saturdays - Nov 15 & Dec 13, 2014 and Jan 10 & Feb 7, 2015 - Sydney Northern Beaches Dee Why. See you there...!

Countdown to Start

Countdown to Ocean Thunder
November 15, 2014, 8:30 am
Time left
0 days
0 hours
0 minutes

Visit Our Galleries

Login Form






Lost Password?

Translate our site



Who's Online

We have 1 guest and 2 members online

Search our site

  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007
  • Welcome to eVive Ocean Thunder 2007

Latest Ocean Thunder News....

Round Three - Southern Comfort
Round Three of the Schick Hydro Ocean Thunder series was held on Saturday, 14th January, 2012, in small, yet testing surf conditions on Sydney's Dee Why Beach.
Culligan Water - Bilgola - Men's Leaders After Round 3 
The Men's morning preliminary rounds saw series leader Culligan Water (Bilgola) again dominate with Reilly and Sons Food Services/Mammoth (Bungan Beach) also impressive, both winning  five of their six rounds. Southern Fasteners (North Cronulla), Taste Living (Dee Why), Sheldon Office Fitouts (Newport), Australian Cable Tray Systems (Manly), Dial Before You Dig (Mona Vale), Enware Australia (Elouera), Schick Hydro (Bronte), St George Leagues Club (Bulli), Stockland (Currumbin), Creffields Digitial Printing (Lorne), Starret (Batemans Bay), The Beach Club Hahn Super Dry (Collaroy), West Surfing (Cottesloe) and Bisley Workwear (South Maroubra) qualifying for the finals. Westrac (North Cottesloe) and Energy Australia (Wollongong City) missing out on a countback.
Southern Fasterners - Nth Cronulla - Mens Winners Round 3
 
The Womens preliminary rounds saw event one winners Westrac (North Cottesloe) blitz the field, winning four out of a possible four races with joint series leaders Culligan Water (Bilgola) and Chocolate Box Training (Bilgola) finishing the morning in second and third places respectively. Dial Before You Dig (Cooks Hill), TYR (Elouera), Village Centre (Batemans Bay), Hocking Stuart Torquay (Jan Juc), Australian Cable Tray Systems (Manly), Surf Vest Australia (Elouera) and CC's (Palm Beach) making the finals.
Hocking Stuart Torquay - Jan Juc - Womens Winners Round 3 
The Men's final saw a possible changing of the guard with a number of crews in their maiden Ocean Thunder final which was contested by Taste Living (Dee Why), Culligan Water (Bilgola), St George Leagues Club (Bulli), Southern Fasteners (North Cronulla), Sheldon Office Fitouts (Newport) and Starret (Batemans Bay). Series heavyweights, Dial Before U Dig (Mona Vale), Australian Cable Tray Systems (Manly) and Reilly and Sons Food Services/ Mammoth (Bungan Beach) all missing the final.
 
The double race Mens final saw unbeaten series leader Culligan Water (Bilgola) lead going in to the second race before being overtaken by Southern Fasteners (North Cronulla) in an awesome display of power rowing, Southern Fasteners (North Cronulla) went into the final turning can with a two boat length lead which they extended for a comfortable win. Culligan Water (Bilgola) finished in second place to maintaining their stranglehold on the series pointscore with Taste Living (Dee Why) coming in third sport in front of Sheldon Office Fitouts (Newport), Starret (Batemans Bay) and St George Leagues Club (Bulli).
Round 3 carnage in the Womens event 
Qualifiers for the Womens final were Dial Before You Dig (Cooks Hill), event one winners Westrac (North Cottesloe), event two winners Chocolate Box Training (Bilgola) , joint series leader Culligan Water (Bilgola), TYR (Elouera) and Hocking Stuart Torquay (Jan Juc) who were looking to redeem themselves after blowing a seemingly winning lead in the final of the second event.
 
The double race saw Hocking Stuart Torquay (Jan Juc) take a slender lead into the second half of the race over Culligan Water (Bilgola), Westrac (North Cottesloe) and TYR (Elouera) with Hocking Stuart Torquay (Jan Juc)  eventually coming out clear winners in front of Culligan Water (Bilgola) and TYR (Elouera). Chocolate Box Training (Bilgola), Dial Before You Dig (Cooks Hill) and Westrac (North Cottesloe) finishing the day in fourth, fifth and sixth places respectively.
 
In the cumulative series pointscores Culligan Water (Bilgola) have a seemingly unassailable seven point lead over the Men's  field however the final round four will see a number of crews in with a chance to take out the minor medals. A potential double bonus is looming for Culligan Water (Bilgola) with their Women's crew also going into the final round with a lead in the series.
 
Full details of both event three results and the cumulative pointscores are shown below:
 
Men's Event Three Results:

Overall Position Event 3

Partner

Club

Sweep

Points

1

Southern Fasteners

North Cronulla

Steve Swane

12

2

Culligan Water

Bilgola

Don McManus

11

3

Taste Living

Dee Why

Steve Scott

10

4

Sheldon Office Fitouts

Newport

Michael King

9

5

Starret

Batemans Bay

Neil Innes

8

6

St George Leagues Club

Bulli

Paul Jones

8

7

Reilly and Son's Food Services/Mammoth

Bungan Beach

Matt Collins

8

8

Schick Hydro

Bronte

Justin Taylor

8

9

Australian Cable Tray Systems

Manly

Matt Clymer

7

10

Dial Before You Dig

Mona Vale

Bryce Munro

7

11

Enware Australia

Elouera

Grant Wilkinson

7

12

Stockland

Currumbin

Matt Wildman

7

13

Creffields Digital Printing

Lorne

Geoff Matthews

6

14

The Beach Club, Collaroy - Hahn Superdry

Collaroy

Gavin Scott

6

15

West Surfing

Cottesloe

Michael Cameron

6

16

Bisley Workwear

South Maroubra

Dean Slater

6

17

Westrac

North Cottesloe

Tim McFarlane

5

18

Energy Australia

Wollongong City

Darren Thompson

5

19

Phoenix Inc

Tannum Sands

Phill Massingham

5

20

Hogs Breath

BMD Northcliffe

Peter Hickey

5

21

Dial Before You Dig

Freshwater

Brent Lethbridge

5

22

The Beach Club, Collaroy - XXXX Gold

Collaroy

Mark Anderson

5

23

Caltex, Cronulla

Cronulla

David Young

5

24

Bendigo Bank

Rosebud

Darryl Morrison

5

Men's Cumulative Pointscore After Three Events: 

Overall Position after 3 Events

Partner

Club

Sweep

Event 1

Event 2

Event 3

Cumulative

1

Culligan Water

Bilgola

Don McManus

12

12

11

35

2

Southern Fasteners

North Cronulla

Steve Swane

7

9

12

28

3

Dial Before You Dig

Mona Vale

Bryce Munro

11

8

7

26

4

Australian Cable Tray Systems

Manly

Matt Clymer

8

11

7

26

5

Reilly and Son's Food Services/Mammoth

Bungan Beach

Matt Collins

8

10

8

26

6

St George Leagues Club

Bulli

Paul Jones

8

8

8

24

7

Taste Living

Dee Why

Steve Scott

7

6

10

23

8

Bisley Workwear

South Maroubra

Dean Slater

8

8

6

22

9

Creffields Digital Printing

Lorne

Geoff Matthews

10

5

6

21

10

Sheldon Office Fitouts

Newport

Michael King

5

7

9

21

11

Enware Australia

Elouera

Grant Wilkinson

6

8

7

21

12

Hogs Breath

BMD Northcliffe

Matt Hickey

9

5

5

19

13

Starret

Batemans Bay

Neil Innes

6

5

8

19

14

Schick Hydro

Bronte

Justin Taylor

5

5

8

18

15

Stockland

Currumbin

Matt Wildman

6

5

7

18

16

Westrac

North Cottesloe

Tim McFarlane

7

5

5

17

17

Caltex, Cronulla

Cronulla

David Young

5

7

5

17

18

Bendigo Bank

Rosebud

Darryl Morrison

6

6

5

17

19

West Surfing

Cottesloe

Michael Cameron

6

5

6

17

20

The Beach Club, Collaroy - Hahn Superdry

Collaroy

Gavin Scott

5

5

6

16

21

The Beach Club, Collaroy - XXXX Gold

Collaroy

Mark Anderson

5

5

5

15

22

Energy Australia

Wollongong City

Brett Dingwall

5

5

5

15

23

Dial Before You Dig

Freshwater

Brent Lethbridge

5

5

5

15

24

Phoenix Inc

Tannum Sands

Phill Massingham

5

5

5

15

 Womens Event Three Results: 

  Overall Position Event 3

Partner

Club

Sweep

Points

1

Hocking Stuart Torquay

Jan Juc

Scott Tannahill

7

2

Culligan Water Bilgola

Bilgola

Mitch Foran

6

3

TYR

Elouera

Grant Wilkinson

5

4

Chocolate Box Training

Bilgola

Don McManus

4

5

Dial Before You Dig

Cooks Hill

Mick Evans

3

6

Westrac

North Cottesloe

Alex Davies

3

7

Village Centre Batemans Bay

Batemans Bay

Neil Innes

3

7

Australian Cable Tray Systems

Manly

Matt Clymer

3

8

Surf Vest Australia

Elouera

Mark McDonald

2

8

CC's

Palm Beach

Stephen Cox

2

9

The Beach Club, Collaroy - XXXX Gold

Collaroy

Mark Anderson

1

9

Alpha Westpac

Alpha Westpac

Peter Grant

1

9

Top Fun

Rosebud McCrae

Andrew Foley

1

Womens Cumulative Pointscore After Three Events: 

Overall Position after 3 Events

Partner

Club

Sweep

Event 1

Event 2

Event 3

Total

1

Culligan Water Bilgola

Bilgola

Mitch Foran

6

5

6

17

2

Hocking Stuart Torquay

Jan Juc

Scott Tannahill

5

3

7

15

3

Chocolate Box Training

Bilgola

Don McManus

4

7

4

15

4

TYR

Elouera

Grant Wilkinson

2

6

5

13

5

Westrac

North Cottesloe

Alex Davies

7

1

3

11

6

CC's

Palm Beach

Stephen Cox

1

4

2

7

7

Village Centre Batemans Bay

Batemans Bay

Neil Innes

3

1

3

7

8

Surf Vest Australia

Elouera

Mark McDonald

3

2

2

7

9

Dial Before You Dig

Cooks Hill

Mick Evans

2

2

3

7

10

Australian Cable Tray Systems

Manly

Matt Clymer

2

1

3

6

11

The Beach Club, Collaroy - XXXX Gold

Collaroy

Mark Anderson

3

1

1

5

12

Alpha Westpac

Alpha Westpac

Peter Grant

1

2

1

4

13

Top Fun

Rosebud

Andrew Foley

1

1

1

3

 
 
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Our Partners

Whats On?

eventsfinal.jpg

Dee Why Weather